Wolność zrzeszania się - Seminarium w Senacie RP
W dniu 7 lutego 2011 roku Akademia Liderów uczestniczyła w Seminarium dotyczącym merytoryczna dyskusja nad rozwiązaniami proponowanymi w projekcie ustawy o zrzeszeniach. Seminarium odbyło się w Senacie RP.
Gospodarzem Seminarium była Senacka Komisja Ustawodawcza i Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Seminarium prowadzili Senator Bohdan Paszkowski - zastępca przewodniczącego Komisji Ustawodawczej oraz Stanisław Piotrowicz - przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Wśród gości obecni byli: Piotr Szczepański (Fundacja Wspomagania Wsi), Izabela Albrycht (Instytut Kościuszki), Anna Błaszczak (Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich), Marcin Dadel (Rada Działalności Pożytku Publicznego), Małgorzata Lewandowska (Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Lokalnego „Z edukacją w Przyszłość” w Korzeczniku), Katarzyna Sadło (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego), Jerzy Płókarz (Społeczna Krajowa Sieć Ratunkowa, Polskie Radio Obywatelskie), Agata Tomaszewska (Forum Darczyńców).
W planie seminarium omawiane miały być następujące kwestie:
- Prezentacja istotnych rozwiązań projektu
- Omówienie uwag zgłoszonych w toku konsultacji
- Wolność zrzeszania się w ujęciu konstytucyjnym
- Bariery ekonomiczne i proceduralne
- Dostosowanie form do celów i zakresu działalności – przekształcenia
- Dyskusja i wnioski
Seminarium przebiegło według następującego programu:
- Wprowadzenie – senator Łukasz Abgarowicz
- Omówienie istotnych zmian w projekcie – biuro legislacyjne Senatu
- Opinie ekspertów
- Opinie przedstawicieli organizacji pozarządowych i in. uczestników seminarium
Ad. 1
Senator Łukasz Abgarowicz (wnioskodawca projektu ustawy o zrzeszeniach (druk senacki 1028) przedstawił senacki projekt ustawy o zrzeszeniach, zaznaczając, że projekt jest stale modyfikowany i nazywając go „przedprojektem”. Senator poinformował, że ze względu na dużą ilość uwag, pierwsze czytanie projektu zostaje przesunięte z dnia 8 lutego na 15 marca 2011 r., a właściwe konsultacje rozpoczną się po pierwszym czytaniu. Senator zapowiedział, że przed pierwszym czytaniem odbędzie się też spotkanie z osobami, które zgłoszą pisemne uwagi do projektu.
Uzasadniając potrzebę uchwalenia projektu ustawy o zrzeszeniach, Senator zwrócił uwagę na takie problemy jak: mała aktywność zarejestrowanych stowarzyszeń, niepowstawanie nowych organizacji, bariery prawne, słaby dialog społeczny oraz niezorganizowanie sektora mikroprzedsiębiorstw. Wśród planowanych ulepszeń warunków działania stowarzyszeń wymienił: uproszczenie księgowości, wprowadzenie zdolności prawnej dla stowarzyszeń zwykłych, możliwość zrzeszania się dla celów jednorazowych (zrzeszenia nierejestrowe, porozumienia partnerskie), zmniejszenie liczby członków i zrównanie członków. Senator zapewnił, ze projekt ustawy o zrzeszeniach chroni prawa nabyte, nie nakłada na stowarzyszenia już zarejestrowane obowiązku zmiany statutów (o ile stowarzyszenie nie zmienia swojej działalności), a statuty nie będą musiały zawierać informacji o planie finansowym.
Ad. 2
Mecenas z Biura Legislacyjnego Senatu omówił od strony prawnej główne zmiany w projekcie wprowadzone po 14 grudnia 2010 r. (tj. po posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, gdy projekt był pierwszy raz omawiany). Projekt przedstawiony na seminarium znajduje sie w załączniku nr 1.
Ad. 3
Ekspertami zaproszonymi przez gospodarzy seminarium byli:
- Antoni Kamiński (Pracownik naukowy ISP PAN i Collegium Civitas, były szef Transparency International),
- Bohdan Wyżnikiewicz (Wiceprezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową),
- Jerzy Strzelecki (Członek rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich, członek rady nadzorczejFundacji Akademii Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr Bogusława Federa),
- Jan Stefanowicz (adwokat, członek rady nadzorczej Fundacji Akademii Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr Bogusława Federa)
- Bogusław J. Feder (Fundator Fundacji Akademii Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości dr Bogusława Federa),
- Henryk Wujec (Doradca Prezydenta RP).
Generalnie ww. eksperci pozytywnie ocenili projekt ustawy o zrzeszeniach, podkreślając jej następujące walory:
- możliwość zrzeszania się ze sobą różnych podmiotów (A. Kamiński)
- pozytywne skutki makroekonomiczne (B. Wyżnikiewicz)
- zniesienie barier dla mikroprzedsiębiorców w tworzeniu samorządów (B. Wyżnikiewicz)
- stworzenie możliwości zrzeszania się przez ruch konsumencki, zamiast skupiania się na organizacjach pozarządowych (B. Wyżnikiewicz)
- wprowadzenie możliwości reprezentacji dla mikroprzedsiębiorców, którzy mogliby zacząć wpływać, np. na wysokość podatków (B. Wyżnikiewicz)
- łatwość zrzeszania się (J. Strzelecki)
- wielość form zrzeszania się (J. Strzelecki)
- zmniejszona liczba członków wymagana do utworzenia stowarzyszenia (H. Wujec)
Min. Henryk Wujec zaznaczył, że w pracach nad projektem potrzebna jest dyskusja, a do przyjęcia ustawy – wola większości.
Ad. 4
Izabela Albrycht (Instytut Kościuszki) oceniła że projekt wprowadza korzystne zmiany, tj.: zmniejszona liczba członków wymagana do utworzenia stowarzyszenia, mechanizm tworzenia partnerstw potrzebnych do realizacji projektów partnerskich.
Piotr Szczepański (Fundacja Wspomagania Wsi) zwrócił uwagę, że to nie przepisy obecnej ustawy o stowarzyszeniach są główną przeszkodą w zrzeszaniu się obywateli. Powołując sie na wyniki sondażu, niedawno przeprowadzonego przez Fundację wśród stowarzyszeń wiejskich i z małych miast, Piotr Szczepański wskazał, że barierą, która powstrzymuje obywateli przed założeniem organizacji jest brak środków na działanie, a następnie problemy w zaangażowaniu innych osób. Dopiero w trzeciej kolejności pytani wskazali na „skomplikowane procedury związane z założeniem organizacji”, ale równie ważne są „skomplikowane procedury związane z prowadzeniem organizacji”.
Anna Błaszczak (Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich) zwróciła uwagę na potrzebę ograniczenia wpływu starostów na proces rejestracji organizacji, gdyż dotychczasowa praktyka wskazuje, że uwagi starostów często są bezpodstawne i utrudniają zakładanie stowarzyszeń.
Marcin Dadel (Rada Działalności Pożytku Publicznego) szeroko omówił uwagi wypracowane przez różne organizacje i zawarte we wspólnym stanowisku (załącznik nr 2), zwracając szczególna uwagę na:
- zawarty w projekcie ustawy obowiązek zatwierdzania przez stowarzyszenie planu finansowego,
- problem, czym w razie uchwalenia projektowanej ustawy staną się obecnie działające związki stowarzyszeń,
- brak uzasadnienia dla projektowanych 4 form zrzeszania się,
- brak przeprowadzonej przez projektodawców analizy konsekwencji wprowadzenia ustawy.
Senator Zbigniew Cichoń krytycznie ocenił projekt ustawy o zrzeszeniach, zaznaczając, że niezbędne zmiany prawne potrzebne do poprawy jakości i możliwości zrzeszania się należy rozważyć w ramach ewentualnej nowelizacji ustawy prawo o stowarzyszeniach, a nie tworzyć nową ustawę.
Seminarium odbyło się 7 lutego 2011 roku.
Autorem notatki jest Agata Tomaszewska z Forum Darczyńców w Polsce.
źródło: Witryna Wiejska
Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?
A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?
KRS 0000318482
Przejdź do Twój e-PIT