Akademia Liderów gościem specjalnym
Konferencja "Ludzie w Firmie", Katowice 29-30 września 2010 rok.
"Wiek Informacji - nie jest już adekwatnym opisem obecnej rzeczywistości, ani tym bardziej wskazówką na przyszłość. Określenie to koncentruje się na technologiach i sprzęcie, masowej produkcji, wąskich ekonomicznych modelach efektywności i konkurencji. Jest też w więszym stopniu kontynuacją industrialnych idei i metod niż nowym etapem w ludzkim rozwoju" (fragment prezentacji Akademii Liderów na Konferencji "Ludzie w Firmie").
Rozmowa Wiesława Bełza - organizatora Konferencji z dr Bogusławem Federem:
Jakie wartości menedżerskie są najwyżej cenione przez pracowników krajowych przedsiębiorstw? Czy menedżerowie rzeczywiście się nimi kierują?
dr Bogusław Feder: Według badania "Diagnoza potencjału - Innowacje 2009" przeprowadzonego pod moim kierownictwem przez Fundację Akademia Liderów Innowacji i Przedsiębiorczości na grupie polskich menedżerów najwyżej cenione przez pracowników wartości to: - potrzeba uznania - rozumiana jako szacunek, docenienie, status, zaufanie, potrzeba wyróżniania się i bycia docenianym a także posiadania autorytetu i wpływu na innych; często wyrażająca się w dążeniu do prestiżowych stanowisk i poszukiwaniu symboli statusu (gabinet, samochód itp.) eksponujących daną osobę; - potrzeba bezpieczeństwa - fizycznego i emocjonalnego - rozumiana jako poszukiwanie pewności jutra, gwarancji porządku i dyscypliny, ale też braku lęku lub zagrożenia. Potrzeby te zostały wskazane jako najistotniejsze przez menedżerów bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie.
Co jest "piętą achillesową" polskich menedżerów w zakresie sztuki zarządzania, co wychodzi im "jako-tako"?
dr Bogusław Feder: We współczesnym świecie w dalszym ciągu istotna jest zdolność porozumiewania się. Ogólnie badani menedżerowie mają niską zdolność komunikacji - jest to zdecydowanie "pięta achillesowa" polskich menedżerów. Statystycznie znacznie lepsze wyniki w testach na komunikatywność osiągają kobiety. Popełniają one mniej błędów w komunikacji, w tym nieporozumień zarówno werbalnych, jak i niewerbalnych. Badanie udowodniło także, iż, osoby posiadające lepsze zdolności do porozumiewania się są lepiej przygotowane do wprowadzania zmian. Ale w tym przypadku najlepsze wyniki uzyskują wyłącznie mężczyźni. Komunikują się oni bardziej zadaniowo, co ostatecznie daje im przewagę (i to znaczną) w tej wąskiej, ale jakże ważnej kategorii.
rozmawiał Wiesław Bełz (Konferencje w Domenie Silesia)
Konferencja - Ludzie w firmie
Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?
A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?
KRS 0000318482
Przejdź do Twój e-PIT