Cykl Wystaw „Prywaciarze – początki polskiej Mikro Przedsiębiorczości”
Projekt Cykl Wystaw „Prywaciarze – początki polskiej przedsiębiorczości” realizowany jest przez Fundację od 2012 roku.
Przygotowania do realizacji rozpoczęły się we wrześniu 2011 roku i zakończyły 10 maja 2012 roku obejmując przygotowanie założeń, nawiązanie kontaktów i współpracy z organizacjami i instytucjami mogącymi stać się partnerami projektu w wytypowanych miejscach wystaw, organizację i przygotowanie związanej z tym niezbędnej dokumentacji, materiałów informacyjnych oraz eksponatów wystawy.
Cele Projektu:
- Wzbudzenie zainteresowania historią polskiej mikro przedsiębiorczości,
- Upowszechnianie wiedzy o dorobku i wkładzie Polaków w rozwój gospodarczy Polski,
- Walka z pejoratywnym wizerunkiem mikro przedsiębiorcy w Polsce,
- Upublicznienie barier i zagrożeń działania współczesnego właściciela firmy.
Założenia merytoryczne Projektu
Termin "inicjatywa prywatna" — usankcjonowany został już na progu powojennej Polski. W ogłoszonym 22 lipca 1944 Manifeście PKWN konstytuujące się władze komunistyczne zapowiadały m.in.: „Zniesione zostaną niemieckie znienawidzone zakazy, krępujące działalność gospodarczą, obrót handlowy między wsią i miastem. Państwo popierać będzie szeroki rozwój spółdzielczości. Inicjatywa prywatna, wzmagająca tętno życia gospodarczego, również znajdzie poparcie państwa”. W praktyce znalazła się ona w roli oficjalnego „wzorca negatywnego”. Szybko też w nowej rzeczywistości lansowano adekwatne epitety: spekulanci, badylarze, cinkciarze, a przede wszystkim prywaciarze — miały opisać tę nadto żywą kastę „pasożytów społecznych”. Owa inicjatywa, mając charakter indywidualny, siłą politycznych wydarzeń stawała się wrogiem „ludowego” kraju. I przez państwo była dławiona, spychana na margines. Względnie liberalne stanowisko nowych władz w pierwszych trzech latach Polski powojennej usztywniło się potem wobec „prywaciarzy” na kilka dziesięcioleci. Jeszcze w latach siedemdziesiątych arbitralnie wydawane wyroki „domiarów” potrafiły w jednej chwili wykończyć każdą legalną prywatną placówkę gospodarczą. Inicjatywa trwała jednak, na przekór wszystkiemu.
Mikro i małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią podstawę wszystkich współczesnych gospodarek europejskich. To głównie dzięki tym przedsiębiorcom gospodarka zawdzięcza swój wzrost. Polska gospodarka to nie duży przemysł, hipermarkety, huty i kopalnie, to przede wszystkim setki tysięcy drobnych przedsiębiorców. Według standardów Unii Europejskiej mikroprzedsiębiorca to zatrudniający do 9 osób, a mały przedsiębiorca to zatrudniający do 49 osób.Ciągle słyszymy o sektorze MSP czyli małych i średnich przedsiębiorcach, a jak pokazuje rzeczywistość - w Polsce to fikcja. Sektor drobnej przedsiębiorczości to przede wszystkim M&M czyli mali i mikro. To oni są lokomotywą krajowej gospodarki, napędzającą wiele ekonomicznych wskaźników.Według Ministerstwa Finansów na bazie sprawozdań PIT i CIT oraz danych ZUS ze sprawozdań o ubezpieczaniu zatrudnionych (stan na 1 stycznia 2010 roku) wynika, że polska gospodarka to w przeważającej liczbie mikrofirmy.
Niewątpliwie trzeba potwierdzić, że dla dzisiejszych mikroprzedsiębiorców i większości małych utrzymuje się szczególny „tor przeszkód”. Ten „tor przeszkód” dla Mikro Firm tworzą następujące bariery:
- wejścia i statusu – braku równych praw bez względu na formę prawną działalności,
- kosztów zarządu, transakcyjnych na rozpoznanie nieustannie nowelizowanego prawa i interpretacji, składanie, zgłoszeń, oświadczeń, sprawozdań i deklaracji,
- ryzyk stosowania prawa i jego niestabilności wobec nieczytelności i zmian wykładni i interpretacji,
- braku partycypacji, reprezentacji w organach władz i organizacjach przedstawicielskich,
- dostępu do pomocy publicznej w tym środków pomocowych UE6. pełnej odpowiedzialności osobistej (majątkowej, skarbowej karnej) przedsiębiorcy i jego rodziny.
W Polsce dodatkowo pojęcie „prywaciarz” ma charakter pejoratywny. W związku z powyższym Akademia Liderów w kontekście celów statutowych – wspierania idei przedsiębiorczości – zaplanowała realizację projektu Cykl ogólnopolskich Wystaw „Prywaciarze – czyli początki polskiej mikro przedsiębiorczości powojennej” jako społeczną akcje proponującą zmianę tego wizerunku.
Wystawy mają na celu przedstawienie konkretnych historii mikro przedsiębiorców ze szczególnym uwzględnieniem wieloaspektowości merytorycznej realizacji projektu oraz zaprezentowania ludzi wielu zawodów i uprawiających prawdziwe rzemiosło.Polaków zawsze charakteryzowała przedsiębiorczość. Wprawdzie nie zawsze towarzyszyły jej możliwości finansowe i sprzyjały warunki rynkowe, ale nie zmienia to faktu, że na przestrzeni dziesięcioleci Polacy odznaczali się inicjatywą. Jej efektem było powstawanie firm całkiem małych, jednoosobowych, i bardzo dużych, działających niekiedy bardzo prężnie. Nie brakło wśród nich i takich, które wywarły długotrwały wpływ na obraz gospodarki kraju. Bohaterowie wystawy nie byli na ogół ludźmi sukcesu, także finansowego. Często przegrywali z agresywnym wobec nich państwem. Jednak stali się prekursorami normalnego, wolnego rynku.
Cykl Wystaw „Prywaciarze” ma na celu wzbudzenie zainteresowania historią polskiej mikroprzedsiębiorczości oraz poszerzenie wiedzy na ten temat. Liczymy, że przedstawione idee, promocja inicjatywy i polskiej mikro przedsiębiorczości przyczynią się do upowszechnienia wiedzy o dorobku i wkładzie Polaków w rozwój gospodarczy Polski.
Wystawa ma na celu przedstawienie konkretnych historii mikro przedsiębiorców ze szczególnym uwzględnieniem wieloaspektowości merytorycznej realizacji projektu oraz zaprezentowania ludzi wielu zawodów i uprawiających prawdziwe rzemiosło.
Polaków zawsze charakteryzowała przedsiębiorczość. Wprawdzie nie zawsze towarzyszyły jej możliwości finansowe i sprzyjały warunki rynkowe, ale nie zmienia to faktu, że na przestrzeni dziesięcioleci Polacy odznaczali się inicjatywą. Jej efektem było powstawanie firm całkiem małych, jednoosobowych, i bardzo dużych, działających niekiedy bardzo prężnie. Nie brakło wśród nich i takich, które wywarły długotrwały wpływ na obraz gospodarki kraju. Bohaterowie wystawy nie byli na ogół ludźmi sukcesu, także finansowego. Często przegrywali z agresywnym wobec nich państwem. Jednak stali się prekursorami normalnego, wolnego rynku.
Cykl wystaw jest projektem realizowanym od kwietniu 2012 roku, kiedy została podpisana umowa z Fundacją Ośrodka KARTA na wypożyczenie plansz. Fundacja przygotowała dodatkowo 4 plansze na podstawie materiałów archiwalnych udostępnionych przez Ośrodek Karta.
Wybór i opis plansz (katalog eksponatów):
- Miechów, 1984-85, Zegarmistrz Wincenty Świrek, fot. Jerzy Mąkowski
- Warszawa, 1989-90, fot. Tomasz Kizny (wędliny)
- Warszawa, 1990-1991, fot. Jarosław Stachowicz
- Warszawa, 1989-1990, fot. Tomasz Kizny (łózko)
- Warszawa, 1989-1990, fot. Tomasz Kizny (buty)
- Szewc
- Kielce, 1984-85, Krawiec Dominik Łyska, Fot. Jerzy Makowski
- Kielce, 1984-85, Lutnik Eugeniusz Lutnik, fot. Jerzy Makowski
- Gorzyczany, 1984-85, Kowal Czesław Machala, fot. Jerzy Makowski
- Lublin, 1974, Targ na Podzamczu, fot. Jacenty Drozd
- Przemyśl, maj 1971, Odlewnia Dzwonów Jana i Adolfa Felczyńskich, fot. Damazy Kwiatkowski
- Warszawa, 1989-1990, fot. Tomasz Kizny (trzy zdjęcia „w pospiechu”)
- Bydgoszcz, marzec 1967, Organista Józef Sobiechowski wykonuje rekonstrukcję instrumentu piszczałkowego.
- Warszawa, październik 1968, Józef Ryczer w swoim zakładzie parasolniczym, fot. Bolesław Miedza,
- Kobieta – „w szeregach” –
- Warszawa, październik 1964, Giełda samochodowa pod mostem poniatowskiego, fot. Romuald Broniarek,
- Warszawa, luty 1966, uliczny fotograf, fot. Bolesław Miedza,
- Prywaciarze 2012, fot. Piotr Kutkowski
- Warszawa, koniec lat 60-tych, Na pchlim targu, fot. Roman Kotowicz
- Kraków, kwiecień 1961, Malarz samochodów, fot. Wojciech Plewiński
- Warszawa 1945, plansza sfinansowana ze środków Akademii Liderów,
- Rydułtowy, lata 60-te, uliczny sprzedawca zabawek puszcza bańki mydlane, fot. Kazimierz Seko
- Umowa o rozwiązanie spółki jawnej – plansza sfinansowana ze środków Akademii Liderów,
- Warszawa, 1957, Gracjan Lepianko w swoim „Gabinecie naprawy dzieł sztuki i przedmiotów artystycznych”, fot. Z. Więckowski
- Warszaw lata 50, kram na bazarze Różyckiego, fot. Zdzisław Małek
- Warszawa, marzec 1947, Ostrzyciel noży,
- Warszawa, 1945-1946, fot. Zofia Chomętowska
- Prywaciarze, 1945-89, tablica główna.
Forma Wystawy:
23 plansze zawierające fotografie + 4 tekstowe - otwierająca wystawę oraz trzy narracyjne, tj. zawierające dokumenty.
Format plansz 100 x 70 cm.
Wszystkie plansze posiadają dokumentację fotograficzną.
W początkowym etapie realizacji Projektu wystawa stanowiła wydarzenie dodatkowe w trakcie lokalnych imprez związanych z promocją przedsiębiorczości – np. inauguracja wystawy jednym razem była jednocześnie głosem mikro przedsiębiorców w Senacie przy okazji posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej, innym razem stanowi uzupełnienie otwarcia targów, spotkań branżowych ale też w niektórych miejscowościach swoimi eksponatami podkreśla doniosłość wręczenia nagród dla właścicieli małych firm lokalnych (tzw. biznes gale).
W każdej miejscowości, w której odbywają się wystawy Fundacja nawiązuje relacje z lokalnymi przedstawicielami samorządów lub instytucji administracji państwowej, którzy przyjmują role Partnera przedsięwzięcia.
Lokalni partnerzy Fundacji zobowiązują się także do promowania na swoich oficjalnych stronach internetowych idei wystawy oraz możliwości bezpłatnego korzystania z internetowego serwisu www.mikroporady.pl – oferującego bezpłatną pomoc w zarządzaniu mikro firmą.
W trakcie rozwoju Projektu wystawa staje się samodzielnym, indywidualnym wydarzeniem – organizowanym specjalnie dla lokalnych społeczności.
Wystawa stale jest wzbogacana o oryginalne eksponaty z lat PRL, np. z warsztatu szewskiego, zakładu napełniania wkładów długopisowych, sklepowe wagi, naczynia, adapter z pocztówkami dźwiękowymi, pamietające dawne lata radio „Pionier”. Wszystkie pokazują rozwój mikro przedsiębiorczości i jako elementy wystawy są przykładem ukazania „korzeni” polskiej mikro przedsiębiorczości.
Co jednak najważniejsze - wystawa jest się miejscem spotkań i integracji środowisk mikroprzedsiębiorców: zachęca do wymiany myśli i wspomnień, tworzy klimat do mówienia o rzeczach ważnych dla środowiska. Lokalni przedsiębiorcy i ich historie mają możliwość przypomnienia się, i spotkania się z sobie podobnymi.
Piotr Kutkowski, komisarz wystawy, podkreśla, że wystawa oprócz walorów poznawczo – edukacyjnych ma dla lokalnych społeczności znaczenie wspierające idee przedsiębiorczości i jest wykorzystywana także jako wsparcie lekcji szkolnych z przedmiotu przedsiębiorczości.
Wystawy towarzyszą ważnym lokalnym inicjatywom związanym z przedsiębiorczością, rozwojem i promocją lokalnych mikro i małych firm. Ich charakter często staje się przyczynkiem do wspomnień dla osób pamiętających początki polskiej przedsiębiorczości, młodzi mają okazję poznać także trudne historie przedsiębiorców.
Wystawa zwraca też uwagę dzisiejszych decydentów, samorządowców, specjalistów zarządzania i innych odwiedzających na bariery, jakie mieli i nadal mają do pokonania polscy mikro i mali przedsiębiorcy. Jest też doskonałym „mikro głosem” mikro przedsiębiorców w sprawie nagłośnienia ich problemów i zwrócenia uwagi na bariery z jakimi borykają się na co dzień.
O sukcesie projektu świadczą liczną wpisy do księgi pamiątkowej wystawy. Niebagatelną rolę odegrała również wystawa zorganizowana w Senacie RP – zainspirowała ona uczestników posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej do otwartej dyskusji nad sytuacją mikro i małych przedsiębiorstw oraz pochyleniem się nad ich potrzebami.
Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?
A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?
KRS 0000318482
Przejdź do Twój e-PIT
Pozostałe edycje:
VI Edycja
Harmonogram VI Edycji
Wrzesień 2017, Milanówek Zespól Szkół nr 1 w Milanówku
Październik – listopad 2017 Jaktorów, Urząd Gminy w Jaktorowie
Listopad – grudzień 2017, Kaski gmina Baranów Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie filia w Kaskach
Grudzień 2017, Teresin Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego
Kwiecień 2018, Mszczonów Mszczonowski Ośrodek Kultury
Maj 2018, Radziejowice Gminne Centrum Kultury „Powozownia” w Radziejowicach
V Edycja
Harmonogram V Edycji
Październik-Listopad 2016, Gołąb Gminny Ośrodek Kultury w Puławach z siedzibą w Gołębiu
Listopad 2016, Gniewoszów Urząd Gminy w Gniewoszowie
Listopad-Grudzień 2016, Sieciechów Urząd Gminy w Sieciechowie
Grudzień 2016, Głowaczów, Ursynów Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Wsi Nasze Dzieci
Styczeń 2017, Dęblin Miejski Ośrodek Kultury w Dęblinie
Styczeń 2017, Puławy Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach
Luty 2017, Końskowola Gminny Ośrodek Kultury w Końskowoli
Luty 2017, Markuszów Gminny Dom Kultury w Markuszowie
Luty-marzec 2017, Wąwolnica Gminny Dom Kultury w Wąwolnicy
Marzec 2017, Karczmiska Gminna Biblioteka i Dom Kultury w Karczmiskach
IV Edycja
Harmonogram IV Edycji
Październik 2015, Policzna Urząd Gminy w Policznie
Październik 2015, Przyłęk Gminna Biblioteka w Przyłęku
Listopad 2015, Jedlińsk Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej w Jedlińsku
Listopad/grudzień 2015, Tczów Urząd Gminy w Tczowie
Styczeń 2016, Gózd .Urząd Gminy w Goździe
Styczeń/luty 2016, Jedlnia-Letnisko Urząd Gminy Jedlnia-Letnisko
Luty/marzec 2016, Jastrzębia Gminna Biblioteka Publiczna w Jastrzębi
Marzec 2016, Odrzywół Urząd Gminy w Odrzywole
Kwiecień 2016, Nowe Miasto nad Pilicą Urząd Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą
Kwiecień 2016, Kazanów Gminna Biblioteka Publiczna w Kazanowie
III Edycja
Harmonogram III Edycji
Wrzesień 2014, Przysucha Urząd Miasta i Gminy Przysucha, Dom Kultury w Przysusze
Wrzesień-Październik 2014, Skaryszew Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skaryszewie
Październik 2014, Mogielnica Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Mogielnicy
Październik 2014, Warka Gminna Jednostka Kultury "Dworek na Długiej"
Listopad 2014, Magnuszew Gminna Biblioteka Publiczna Centrum Kultury
Listopad-Grudzień 2014, Busko-Zdrój Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju
Styczeń 2015, Rzeczniów Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie
Luty 2015, Sienno Gminny Ośrodek Kultury w Siennie
Luty/marzec 2015, Solec nad Wisłą Gminny Ośrodek Kultury w Solcu
Marzec 2015, Chotcza Biblioteka Publiczna
II Edycja
Harmonogram II Edycji
Wrzesień 2013, Zwoleń Starostwo Powiatowe
Październik 2013, Janowiec Gminny Ośrodek Kultury
Listopad 2013, Iłża Dom Kultury
Listopad 2013, Lipsko Urząd Miasta i Gminy
Styczeń 2014, Pionki Centrum Aktywności Lokalnej,
Styczeń - luty 2014, Kowala Urząd Gminy
Marzec 2014, Grójec Grójecki Ośrodek Kultury
Marzec - kwiecień 2014, Białobrzegi Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Białobrzegi
Kwiecień - maj 2014 rok, Kazimierz nad Wisłą Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki
I Edycja
Harmonogram I Edycji
Czerwiec 2012, Radom Gala Biznesu Izby Przemysłowo-Handlowej Ziemi Radomskiej
Lipiec 2012, Senat RP, Warszawa Kancelaria Senatu, Komisja Senacka,
Wrzesień 2012, Katowice Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstwa
Październik 2012, Grodzisk Mazowiecki Międzynarodowy Kongres Przedsiębiorczości
Grudzień 2012, Legionowo Legionowskie Targi Przedsiębiorczości
Grudzień 2012, Wrocław Finisz wystawy w Centrum Kultury Zamek połączony z panelem dyskusyjnym
Luty 2013, Końskie oraz Kielce Koneckie Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości
Kwiecień - maj 2013 - Szydłowiec Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu - Zamek