Cykl Wystaw Poza Cenzurą
„Przemycane, przenoszone, ukrywane. Przepisywane, kopiowane, drukowane. Rozrzucane, kolportowane, wypożyczane. Książki, gazetki, ulotki. Fotografie, kalendarze, plakaty. Odezwy, apele, komiksy. To wszystko kryje się pod pojęciem "wydawnictwa drugiego obiegu". Wydawnictwa publikowane i rozpowszechniane nielegalnie w PRL w latach 70-tych i 80-tych XX wieku. We Wrocławiu, Warszawie, Lublinie, Krakowie, Poznaniu. Również ...w Radomiu. Dziś wiele z nich stanowi kanony literatury, wtedy można był za nie stracić pracę, zostać wyrzuconym ze studiów, „zamieszkać” na kilka lat w więzieniu. Oglądanie na wystawie „"Poza cenzurą" oryginalnych wydruków „drugiego obiegu” i sprzętu, na którym były one drukowane, niczym nie grozi. Może, co najwyżej, stratą czasu. Przyjdź i przekonaj się sam, że warto zaryzykować..”
Tak brzmiał tekst na zaproszeniach na Wystawę Poza Cenzurą.
Cykl Wystaw Poza Cenzurą był organizowany w 2010 oraz 2011 roku w ramach nieodpłatnej działalności pożytku publicznego.
Celem realizacji Projektu było upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji współdziałanie przy organizacji cyklu Wystaw „Poza Cenzurą”.
Głównym kierunkiem misji Projektu było upowszechnianie wiedzy na temat ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich w kontekście przeobrażeń ustrojowych w Polsce, a także działań wspomagających rozwój demokracji. Również przybliżanie młodemu pokoleniu pojęć z historii najnowszej a także postaci, które dokonywały przeobrażeń.
Na wystawę składało się dziewięć plansz stałych ilustrujących przy pomocy oryginalnych druków wszystkie rodzaje wydawnictw drugiego obiegu – od 1977 roku. Były to ulotki, broszury, gazetki podziemnych struktur „Solidarności” i struktur branżowych, kalendarze, wydawnictwa wykonywane przez osoby internowane, znaczki pocztowe i fotografie. Dwie tablice stanowiły prezentacje zbiorów lokalnych (odpowiednio dla każdej lokalizacji).
Drugą część wystawy stanowiła ekspozycja znaczków pocztowych, znaczków metalowych sygnowanych przez „Solidarność” a zaprezentowana w specjalnych gablotach. W części tej pokazane były także książki wydawnictw emigracyjnych przemycanych do Polski i drukowanych w Polsce.
Na trzecią części ekspozycji składały się: model „ramki” oraz matryce służące do drukowania a także oryginalne urządzenia – maszyna do pisania dostoswana do pisania matryc jak również powielacz białkowy z możliwością samodzielnego drukowania na nim.
Dzięki wystawom udało się doprowadzić w poszczególnych lokalizacjach do spotkań ludzi, którzy zajmowali się w danych regionie działalnością opozycyjną. Były to też okazje do przedstawienia historii tamtych lat uczniom lokalnych szkół.
Wystawa zyskała bardzo pozytywny odbiór o czym świadczą wpisy w pamiątkowej księdze wystawy. Wstęp na Wystawy był bezpłatny.
Cykl Wystaw Poza Cenzurą był realizowany w ramach dwóch Edycji: w 2010 oraz 2011 roku:
Czy wiesz, że aż 96% mikro firm zapewnia 75% wszystkich wpływów z podatków i wytwarza 51% zysku gospodarki kraju?
A tylko niewielkiej liczbie udaje się utrzymać na rynku dłużej niż rok bez dostatecznej wiedzy i znajomości przepisów.
A czy wiesz, że...
Ty też możesz coś zrobić, abyśmy mogli dalej działać i skutecznie Cię wspierać?
KRS 0000318482
Przejdź do Twój e-PIT
Pozostałe edycje:
II Edycja
II Etap Wystawa Poza Cenzurą
Marzec 2011, Łódź Międzynarodowe Targi Łódzkie
Wrzesień 2011, Zduńska Wola Aula Świętego Maksymiliana Kolbe, I LO w Zduńskiej Woli
Wrzesień 2011, Poddębice Sala Ochotniczej Straży Pożarnej
Październik 2011, Iłża Dom Kultury w Iłży
Listopad 2011, Pionki Biblioteka Pedagogiczna w Pionkach
Grudzień 2011, Janowiec Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu
Styczeń 2012, Kozienice Biblioteka Publiczna w Kozienicach
I Edycja
Wystawa Piotra Kutkowskiego, Radom 9 października 2010
Upowszechnianie idei wolności i demokracji, swobód demokratycznych, edukacja historyczna, dokumentowanie działań opozycyjnych - to główne założenia Wystawy Poza Cenzurą. "Kto w celu osłabienia gotowości obronnej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej rozpowszechnia wiadomości mogące gotowość tę osłabić, podlega karze pozbawienia wolności od 1 do 8 lat".
Na wystawę składały się wydawnictwa wydane w drugim obiegu w okresie 1977 – 1989, jak również książki publikowane w ośrodkach emigracyjnych we Francji i Wielkiej Brytanii. Osobną część stanowiły broszury i gazety wydrukowane w podziemnych drukarniach w regionie radomskim. Na wystawie zostały zaprezentowane także znaczki pocztowe i koperty ze stemplami wykonane w „podziemnych” wydawnictwach. Atrakcyjność wystawy wzbogacał pokaz oryginalnego sprzętu poligraficznego, wykorzystanego podczas drukowania nielegalnych publikacji. To jak działały pokazywali ludzie, którzy na nich pracowali. Wystaw była również okazją do spotkania się osób działających w opozycji i podziękowania za to, co robiły. Wystawa towarzyszyła obchodom 30-to lecia powstania radomskiej Solidarności stanowiąc cenne wzbogacenie odbywających się wtedy uroczystości. Na jej otwarciu obecni byli przedstawiciele władz Radomia, parlamentarzyści, członkowie różnych stowarzyszeń oraz założyciele „pierwszej” Solidarności. W obsłudze pomagała młodzież z radomskich szkół ponadgimnazjalnych.
Wystawa prezentowała wydawnictwa ze zbiorów własnych Piotra Kutkowskiego oraz Joanny i Arkadiusza Kutkowskich, a także Wiesława Mizerskiego i Andrzeja Sobieraja.
Za pomoc w zorganizowaniu wystawy Fundacja dziękuje: pracownikom Ośrodka Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu, działaczom Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym w Radomiu, oraz pracownikom Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. J. Kochanowskiego w Radomiu.
Wrzesień 2010, Radom Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska"